Poradnik

Ten dział jest poświęcony wszelkim pomocnym poradom dla naszych klientów.

Nie ma porady, którą Państwo szukacie?
Nic prostszego, wystarczy skorzystać z naszego formularza:

wyślij zapytanie.

 
Można także szukać odpowiedzi w dziale „Najczęściej zadawane pytania„.
 

Wysokość robocza, konstrukcji, podestu

 

Czym jest wysokość robocza, czym wysokość konstrukcji, a czym wysokość podestu?

 

Wysokość podestu (wys. A1 na szkicu) jest wysokością na jakiej zgodnie z przepisami można umocować ostatni podest.

 

Wysokość konstrukcji (wys. A2 na szkicu) jest całkowitą wysokością rusztowania. Jest to odpowiednik całkowitej długości dla drabin.

 

Wysokość robocza (wys. B na szkicu). Przyjmuje się, że wysokością roboczą jest zasięg pracy (ramion) przeciętnego człowieka. I tak dla rusztowań jest to +2,0 m od wys. podestu. W przypadku drabin jest już bardzo różnie. Dla drabin z podestem będzie to również +2,0 m od wysokości do podestu (ale też nie każdych), ale już dla drabin np. przystawnych, będzie to już około 0,5 m do dł. całkowitej drabiny.

Rozstawianie drabin przystawnych

 

Bardzo rzadko drabiny zawodzą podczas użytkowania, więc jeśli zdarzy się wypadek przy pracy na drabinie, to prawie na pewno z powodu niewłaściwego korzystania. Żeby zachować zdrowy rozsądek i właściwie użytkować drabinę nie musisz być profesorem.

* Należy sprawdzić drabinę przed każdym użytkowaniem. Jeśli zauważysz uszkodzenia, pęknięcia, albo, że drabina jest brudna czy mokra, nie należy jej używać do usunięcia uszkodzeń, wyczyszczenia czy wysuszenia.

* Nie przedłużaj zasięgu pracy drabiny. Należy rozstawić drabinę możliwie blisko miejsca pracy a przestawiać tylko w konieczności. nie należy zbytnio wychylać się w bok drabiny, gdyż drabina pod ciężarem pracownika może się wywrócić lub sam pracownik może stracić równowagę i spaść.
* Drabiny wysuwane należy ustawić pod właściwym kątem. Właściwy kąt dla drabiny wysuwanej osiągniemy poprzez przystawienie drabiny od ściany w około 1/4 całkowitej długości drabiny. Np. Drabina o długości 10,0 m powinna być przystawiona od ściany w odległości około 2,5 m. Ustawiając drabinę wysuwaną pod zbyt ostrym kątem będziemy mieli trudną wspinaczkę i podniesiemy niebezpieczeństwo złożenia się drabiny. Ustawiając drabinę pod zbyt dużym kątem zwiększamy obciążenie jakie muszą przyjąć poszczególne segmenty drabiny co może doprowadzić do jej odkształcenia, a w ekstremalnych sytuacjach nawet złamania.
* Drabiny rozstawne należy rozstawić do tego momentu aż poprzeczny wspornik rozciągnie się na całej długości. Nigdy nie należy używać drabiny rozstawnej jako przystawnej. Konstrukcja drabiny może spowodować, że drabina ześliźnie się albo na stopach albo w punkcje przystawienia.
* Należy ustawiać drabinę na pewnym gruncie. Nie należy ustawiać dołu drabiny na błocie, lodzie, mokrej ziemi, ubraniach itp.
* Należy zapewnić stabilność drabinie. Nie można ustawić drabiny w ten sposób, że jedna stopa jest na ziemi, a druga w powietrzu (obie stopy drabiny muszą być w pełnym kontakcie z gruntem). Jeśli jest to konieczne należy wykopać otwór, aby zrównać poziom drabiny. Dla wyrównania poziomu nie można podstawiać pod drabinę luźnych przedmiotów.
* Zawsze trzeba czytać i postępować według instrukcji otrzymanej od producenta i korzystać ze wszelkich dostępnych zabezpieczeń dla możliwie najbezpieczniejszego użytkowania drabiny.

Wskazówki dotyczące jakości rusztowań

Jak poznać jakość rusztowania? Oczywiście po jego klasie.

Występują dwie klasy rusztowań. Klasa II, gdzie obciążenie na pomost roboczy wynosi 150 kg/m2 i klasa III z dopuszczalnym obciążeniem podestu roboczego 200 kg/m2.

Należy zwrócić uwagę także, że nie sama klasa świadczy o jakości rusztowania „klasa, klasie nie równa”. Warto porównując rusztowania sprawdzić ich wagę całkowitą. Dla aluminiowych rusztowań jest to ważna wskazówka mówiąca ile aluminium zużyto dla podobnych rusztowań. Im cięższe, tym stosunkowo solidniejsze profile. Należy także zwrócić uwagę na sposób montażu. Samozaciskowe są o wiele najwygodniejsze.

Materiały, z których robi się drabiny i rusztowania

 

Drewno, aluminium, stal i włókno szklane są czterema podstawowymi materiałami używanymi do konstrukcji drabin. Każdy materiał ma pewne zalety i wady:

* Drewno: drewniane drabiny są najtańsze, i pod warunkiem, że są suche, są bezpieczne do użytku przy elektryczności. Drewniane drabiny mają skłonność do bycia mniej stabilnymi przy większych długościach, są cięższe od drabin aluminiowych czy drabin z włókna szklanego oraz podatniejsze na uszkodzenia. Nigdy nie należy malować drewnianej drabiny w celu zwiększenia jej odporności na pogodę – farba zakrywa pęknięcia i skazy na drzewie, które mogą doprowadzić do wypadku na drabinie.
* Aluminium: drabiny aluminiowe są mocnej budowy, stosunkowo lekkie, odporne na korozję i pogodę oraz są w umiarkowanej cenie. Jednakże, aluminium przewodzi elektryczność i może być bardzo niebezpiecznym narzędziem przy instalacji elektrycznej.
* Stal: drabiny stalowe są tańsze, aniżeli aluminiowe, ich wytrzymałość jest porównywalna z aluminiowymi, jednakże ich waga pozostawia wiele do życzenia. Używane raczej jako stacjonarne, rzadko przemieszczane. Wymagają konserwacji. Bardzo niebezpieczne przy pracach przy instalacjach elektrycznych. Najczęstsze zastosowanie mają przy drabinach pionowych (patrz u nas dział typy drabin).
* Włókno szklane: Drabiny z włókna szklanego są najsolidniejsze i najbardziej odporne na pogodę oraz są bezpieczne do użytku przy instalacji elektrycznej. To jest wybór dla fachowców, ale jest także najdroższy.

 


 

Stal i aluminium to podstawowe materiały używane do konstrukcji rusztowań. Czasem można spotkać rusztowania z włókna szklanego, które mają zastosowanie przy pracach w pobliżu instalacji elektrycznych. Co jest najlepszym wyborem?:

* Stal: rusztowania stalowe są mocne, jednak stosunkowo ciężkie. Są najtańszą wersją rusztowań, chociaż kompletując stalowe rusztowanie warszawskie (z podporami, podestami niezbędnymi do pracy zgodnej z przepisami) może okazać się, że takie rusztowanie wyjdzie drożej, aniżeli rusztowanie aluminiowe przejezdne! Największe zastosowanie mają dla rusztowań elewacyjnych.
* Aluminium: rusztowania aluminiowe są lekkie i wytrzymałe. Największe zastosowania mają przy rusztowania jezdnych i modułowych, a także w mini wersjach rusztowań domowych. Spotykane są także fasadowe rusztowania aluminiowe, jednak tu należy liczyć się z wyższą o około 40% ceną od ceny takiego samego rusztowania fasadowego ze stali.
* Włókno szklane: Bardzo rzadko spotykane typy rusztowań. Wykorzystywane do prac przy instalacjach elektrycznych. Ze względu na własności włókna szklanego, nie osiągają one dużych wysokości.

Bezpieczeństwo pracy na wysokości

 

Należy pamiętać o podstawowym przepisie. Każda praca na wysokości powyżej 1,0m jest juz pracą na wysokości. Pracując na wysokości do 1,0m np na rusztowaniu, nie potrzeba stosować dodatkowych zabezpieczeń typu szelki bezpieczeństwa czy barierki ochronne. Powyżej 1,0m pracownik musi być zabezpieczony przynajmniej barierkami ochronnymi. Jeśli ich brak, musi być przypięty szelkami bezpieczeństwa.

 

Także zgodnie z przepisami rusztowania jezdne mogą być rozstawione jako wolnostojące do maksymalnej wysokości konstrukcji do ca 13,0m w pomieszczeniach zamkniętych i ca 9,0m na otwartej przestrzeni. Dotyczy to rusztowań jezdnych każdego typu i każdego producenta. Powyżej tych wysokości rusztowania muszą być kotwione.

Standardowe długości łańcuchów wciągników

 

Dla wciągników łańcuchowych ręcznych czy to elektrycznych podawana jest standardowa długość łańcucha.

 

Nie oznacza to, że proponowane wciągniki są dostępne tylko w standardowej wysokości podnoszenia. Dla każdego typu wciągarki jest możliwe podanie ceny za każdy następny metr podnoszenia. Podana cena zawsze dotyczy przedłużenia łańcucha nośnego jak i manewrowego (w przypadku wciągarek ręcznych łańcuchowych). Po zamówieniu przed dostarczeniem przezbrajamy wciągniki na zamówioną długość łańcucha, wystawiamy atesty do danej wys. podnoszenia i wysyłamy wciągnik do odbiorcy.